AFAD Irak’a insani yardımı sürdürüyor

27.07.2014

152 Kişi Okumuş

0 Yorum

AFAD Irak’a insani yardımı sürdürüyor

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Irak’ta yaşanan olaylar nedeniyle mağdur olan vatandaşlar için Silopi ilçesindeki Habur Sınır Kapısı yakınlarında kurduğu yardım çadırından yardımlarına devam ediyor.

AFAD Habur Sınır Kapısı İnsani Yardım Merkez Koordinatörü Abdulhamit Gündüz, yaptığı açıklamada, kurulan mobil koordinasyon merkezinde 4 depo çadırı, tam donanımlı yardım tırı ve 6 personelle 24 saat esasına göre çalıştıklarını belirtti.

Irak’taki Türk Başkonsolosluğu ile sürekli irtibat halinde olduklarını ifade eden Gündüz, “7 Temmuz’dan bu yana  yardım araçlarının Habur Sınır Kapısı ’ndanIrak bölgesine geçiş yapmalarında yardımcı oluyoruz” dedi.

Şuana kadar insani yardım malzemelerinin bulunduğu 18 tırın geçişine yardımcı olduklarını kaydeden Gündüz, şöyle konuştu:

“Gelen her bir yardım aracında yaklaşık bin 100 ’e yakın yardım kolisi bulunmaktadır. Yardım tırlarından bazılarının Irak’a geçiş yapmaları sırasında, çıkan bazı evrak eksikliklerinden dolayı, yardım kolilerini, eksiklikler giderilene kadar, donanımlı mobil aracımızın yanında depo olarak kurmuş olduğumuz çadırlarda en fazla 2 gün beklettikten sonra tekrar yüklemesini yapıp Irak’a geçmesine yardım ediyoruz.”

Gündüz, Türkiye’den Irak’a gönderilen yardım malzemeleri arasında, gıda kolileri, temizlik seti, ilaç, tıbbi malzeme, yatak ve battaniyenin yer aldığını sözlerine ekledi.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.