Başbakan’ın talimatıyla Türkiye’ye getirildi

27.07.2014

70 Kişi Okumuş

0 Yorum

Başbakan’ın talimatıyla Türkiye’ye getirildi

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında yaralanarak, Mısır’da tedavisi yapılan Abdulrauf Gazi Muhammed isimli Filistinli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Türkiye’ye getirildi.

THY’ye ait tarifeli uçakla Mısır’ın başkenti Kahire’den Atatürk Havalimanı’na getirilen Muhammed, sedyeyle apronda bekletilen ambulansa taşındı. Daha sonra tedavisi için Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülen Filistinli Muhammed’in ayak, kol ve yüzündeki yaralar dikkati çekti.

Filistinli yaralıyı karşılayan TİKA Başkanı Serdar Çam, gazetecilere yaptığı açıklamada, Gazze’de yaşanan acı dolu günlerden sonra ilk defa hasta çıkışı sağlandığını söyledi.

Çam, yaralının ilk önce Refah Kapısı’ndan El-Ariş’e getirildiğini anlatarak, “Ariş’te şu anda 60’a yakın yaralı, hastaneden çıkış yapmış. Ancak pasaportları olmadığı için Mısır’dan çıkışlarıyla ilgili sıkıntılar varmış” diye konuştu.

İlk yaralıyı, vize ve pasaport işlemlerinin Kahire Büyükelçiliği tarafından tamamlanmasının ardından Türkiye’ye getirdiklerini ifade eden Çam, şunları söyledi:

“Sayın Başbakanımızın talimatı ve imkanlar çerçevesinde diğer yaralıları ve hastaları buraya getirmeye çalışacağız. Zaten orada yoğun bir şekilde tedaviler yapılıyor. Ancak orada yapılamayan ve müdahale edilmesi gereken ağır yaralılarla ilgili bir insani koridorun açılması gerek. Gerek Kızılay gerek Kızılhaç gerekse diğer uluslararası organizasyonlarla bu sürece katkı sağlanması konusunda girişimlerde bulunduk.”

Serdar Çam, yaralının son durumuna ilişkin soruya, “Hekimlerin vermiş olduğu raporlarla ilgili detay bilgim yok. Sağlık Bakanlığımız burada tedavi altına alacak ve gerekli tetkikleri yapacaklar” yanıtını verdi.

”EREZ VE REFAH KAPISI’NDAN İNSAN ÇIKIŞI VE GİRİŞİ NADİREN OLUYOR”

Mısır ile Gazze arasındaki Refah Sınır Kapısı’nda verilen izin sonucu kısa sürede 60 hastanın çıkartıldığına dikkati çeken Çam, şunları kaydetti:

“Burası ara ara açılıp kapanan bir kapı. Tabii burada zorluklar var. Şu anda Erez ve Refah Kapısı’ndan insan çıkışı ve girişi nadiren oluyor. Mal ve ürün girişleri de Kerem Şalom kapısından yapılabiliyor. Son yapılan yardımların koordinasyonunu TİKA olarak, Başbakanlık genelgesi çerçevesinde yürütmeye çalışıyoruz. Yoğun bir şekilde insani malzemeye ihtiyaç var. Sağlık malzemeleri ve medikalle ilgili Kızılayımız belli çalışmalar yapıyor. Oraya ulaşmaya çalışıyor. Ayrıca Yeryüzü Doktorları gibi çalışma yapan sivil toplum kuruluşlarımız var.”

Kaynak: AA

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.