CHP’li Öztrak’tan Erdoğan’a YHT tepkisi

27.07.2014

60 Kişi Okumuş

0 Yorum

CHP’li Öztrak’tan Erdoğan’a YHT tepkisi

 CHP Faik Öztrak, “Tayyip Erdoğan’ın trenine binilmez. O hızlı tren, milletin. O treni açıyorsan diğer rakiplerini de oraya çağıracaksın, üçünüz birlikte bineceksiniz. Tek başına binersen tren gitmez” dedi.

Öztrak, partisinin Kırklareli İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, 5 Ağustos’ta Çorlu’da yapılması planlanan Trakya mitingine tüm vatandaşları davet ettiğini söyledi.

Türkiye’nin çok büyük sıkıntılarla karşı karşıya olduğunu öne süren Öztrak, cumhurbaşkanı seçimlerinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Öztrak, Türkiye’de kurulmak istenen diktatörlüğe, başkanlık rejimine karşı, parlamenter rejimin arkasında durarak, cumhurbaşkanı seçimlerinde başarılı olacaklarına inandıklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Erdoğan’ı eleştiren Öztrak, ”Bakınız demokrasi demokrasi diyorlar. Mısır’da Sisi yüzde 92 oyla seçilmedi mi? Suriye’de en son Esed yüzde 80 küsur oyla seçilmedi mi? Huzur var mı bu ülkelerde? Neden, çünkü parlamenter demokrasi yok. Statükonun adayının propagandasına Samsun’dan başlaması, Erzurum’da devam etmesi tesadüf değildir. ‘Yeni Türkiye’ demesi tesadüf değildir. Bakın hiç de eşit şartlarda olmayan bir seçim sürecini yaşıyoruz. Bizim adayımızın pankartını partimizin önünden başka bir yere asmamıza izin vermiyorlar. Ama 12 yıllık statükonun adayının otobüsleri vilayet önünde park edilmesi yasak yerde, biz uyarmasak gece gündüz duracak” diye konuştu.

– “O hızlı tren, milletin”

Başbakan Erdoğan’ın bindiği Yüksek Hızlı Treni’nin arıza yaptığını hatırlatan Öztrak, ”Dün olan bitene bakın. Binmiş bu milletin, fakir fukaranın parasıyla yapılmış olan trene her yerde propaganda yapıyor. Bunların trenine binilmez, dün de bozuldu. Tayyip Erdoğan’ın trenine binilmez. O hızlı tren, milletin. O treni açıyorsan diğer rakiplerini de oraya çağıracaksın, üçünüz birlikte bineceksiniz. Tek başına binersen tren gitmez” ifadelerini kullandı.

Memleketin içerisine düştüğü çok büyük sıkıntı karşısında, Atatürk çizgisinden gelen partilerin bir araya geldiklerine dikkati çeken Öztrak, ülkenin dara düştüğünü gören partilerin ilk defa kendi aralarındaki rekabeti bırakıp, bir araya geldiklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı adayları Ekmeleddin İhsanoğlu’na destek isteyen Öztrak, şöyle devam etti:

”Bu cumhurbaşkanları seçimi kaosa, kargaşaya, karmaşaya dilim varmıyor ama bugün tam güneyimizde de gördüğümüz gibi iç savaşlara giden otoyolda Türkiye’nin son barış ve demokrasiye çıkışıdır. Ben, bizim milletimizin bu fırsatı çok iyi değerlendireceğini biliyorum. Bundan hiç şüphem yok. Bütün bu eşitsiz şartlara rağmen bir tarafın hoyratça acımasızca devletin imkanlarını kullanmasına rağmen ben, Türk milletinin Ekmeleddin İhsanoğlu’nun aklı selimine, bilgisine, barışçılığına huzur veren tabiatına oy vereceğini ve kendisini yüzde 60 oyla hatta yüzde 60’ın üstünde oyla makamına getireceğini tahmin ediyorum.

Hepimiz huzur istiyoruz, hepimiz huzur içinde evimize ekmeğimizi götürmek istiyoruz. Hepimiz huzur içinde hep beraber ekmeğimizi paylaşmak istiyoruz. Huzur ekmek istiyoruz, refah ekmek istiyoruz, bolluk ekmek istiyoruz, dünyaya barış ekmek istiyoruz. Yeter herkesle kavga ekmekten bıktık usandık. Kendimizle kavga ediyoruz, dünyayla kavga ediyoruz, herkese laf söylüyoruz”

– “Filistin büyük bir insanlık dramıdır”

Öztrak, Gazze’de yaşanan katliamın kabul edilemeyeceğini belirterek, saldırıları şiddetle kınadıklarını dile getirdi.

Filistin meselesi üzerinden cumhurbaşkanlığı seçiminde oy devşirmeye kalkmanın ayıp olduğunu dile getiren Öztrak, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

”Türkiye’nin bu süreçte kullanabileceği hangi yumuşak yüzü varsa, hangi gücü varsa cumhurbaşkanlığı seçimleri etkisi altında kalmadan kullanmalıydı. Filistin büyük bir insanlık dramıdır. Türkiye orada yitirilen hayatlar karşılığında burada bağırıp vatandaşa şov yapmak yerine orada gücünü kullanarak bu hayatları kurtarabilmeliydi. Maalesef ateşkesi başka ülkelerin girişimleri sağlamıştır. Ama bu ülkedeki statükonun adayı ‘Benim temsilcim, benim dışişleri bakanım, oraya gönderdim, ben de katkı da buluyorum’ demekten hiçbir mahcubiyet duymamıştır. Türk halkı artık kimin neyi oynadığını, kimin hangi oyunu oynadığını, kimin nasıl göz boyadığını gayet iyi görmektedir.”

17 Aralık operasyonlarını da eleştiren Öztrak, operasyonlarda ortaya atılan iddiaların açığa çıkarılması gerektiğini kaydetti.

Öztrak, konuşmasının ardından basına kapalı olarak partilileriyle toplantı yaptı.

Kaynak: AA

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.