Gül: Tüm gücümüzle Filistin’in yanındayız

27.07.2014

78 Kişi Okumuş

0 Yorum

Gül: Tüm gücümüzle Filistin’in yanındayız

Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Cumhurbaşkanı Gül, dini bayramlarının, özünde var olan değerlerle, herkese insani sorumluluklarını hatırlatan bir yönü bulunduğuna işaret ederek, “Türkiye bölgesinde adeta güvenli bir ada konumundadır. Bu nedenle de memleketimizin kıymetini, birlik ve beraberliğimizin, kardeşliğimizin değerini bilmemiz gerekmektedir” dedi.  

Mesajında, büyük bir manevi huzurla idrak ettiğimiz Ramazan ayının ardından, mübarek Bayram günlerine ulaşmanın mutluluğu içerisinde bulunduğumuzu belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Ramazan Bayramı ’nın manevi ikliminin herkesi kuşatmasını, milletimizi iyilikte, doğrulukta ve hayırda buluşturmasını Cenab-ı Allah ’tan niyaz ediyorum.

Bu duygularla bütün vatandaşlarımın Ramazan Bayramı ’nı kutluyorum. İçinde bulunduğumuz kutsal günlerin, ülkemize, İslam dünyasına ve tüm insanlığa barış, huzur, istikrar ve refah getirmesini, dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşanan acıların sona ermesini temenni ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, dini bayramlarının, özünde var olan değerlerle, herkese insani sorumluluklarını hatırlatan bir yönü bulunduğuna işaret ederek, vatandaşların bunun şuuruyla, gönül ve ruh birliği içinde Bayram günlerini maneviyatına uygun şekilde değerlendireceklerine yürekten inandığını aktardı. 

İSLAM DÜNYASINDAKİ ACILAR

“İslam dünyası olarak Ramazan Bayramı ’nı buruk karşılıyoruz. Gazze, Irak ve Suriye başta olmak üzere İslam coğrafyasında yaşanan acı olaylar, akan kan ve gözyaşı nedeniyle, yürekleri yakan, vicdanları sızlatan bir tabloyla karşı karşıyayız. Masum insanları hedef alan, kutsal yaşam hakkını hiçe sayan saldırılar, derin endişe ve üzüntü yaratmaktadır. Daha da acı olanı, Müslümanlar birbirlerini öldürmektedir.

GAZZE’DE İNSANLIK SUÇU İŞLENİYOR

Diğer taraftan 49 vatandaşımız halen Musul ’da rehine durumundadır. Alıkonulan vatandaşlarımızın bir an önce serbest bırakılarak evlerine dönmelerini, gündemimizdeki en öncelikli konulardan biri olarak hassasiyetle takip ediyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Gül mesajını şöyle sürdürdü: “Gazze ’de insanlığa karşı büyük bir suç işlenmektedir.

İNSANLAR ACIMASIZCA KATLEDİLİYOR

Çoluk-çocuk, genç-yaşlı, kadın-erkek demeden masum insanlar acımasızca katledilmektedir. Maalesef büyük bir trajedi yaşanmakta, insanlık onuru ayaklar altına alınmaktadır. Burada asıl endişe verici olan ise, ilgili bütün tarafların, devletlerin ve uluslararası kuruluşların, daha büyük sorunları tetikleyecek bu vahim gidişat karşısında yetersiz kalmalarıdır. 

‘FİLİSTİN HALKININ YANINDAYIZ

Kan ve gözyaşının dinmesi, çekilen çilelerin ve ıstırabın sona ermesi için bir kez daha İslam dünyasını ve uluslararası toplumu göreve davet eden Cumhurbaşkanı Gül, “İsrail bir an önce saldırılarını durdurmalıdır. Kalıcı ve sürdürülebilir bir ateşkesin temini, acil yardımların bölgeye ulaştırılması, adil ve kalıcı bir barışın sağlanması konusunda Türkiye üzerine düşeni yapmaktadır ve yapmaya devam edecektir. Türkiye Filistin halkının yanında olmayı tüm gücüyle sürdürecektir. Bu vesileyle Filistin halkına bir kez daha başsağlığı, hayatını kaybedenlere Allah ’tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyorum” dedi.

TÜRKİYE GÜVENLİ BİR ADA KONUMUNDA

Etrafımızda bütün olup bitenler göz önüne alındığında, bölgemizin adeta ateş çemberine dönüşmüş olduğunu belirten ve yakın coğrafyamızdaki olumsuzluklara ve dünyadaki dalgalanmalara rağmen Türkiye ’nin, istikrar içerisinde gelişmesini sürdürebilme başarısını gösterdiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, ülkemizin aynı zamanda bölgesinde adeta güvenli bir ada konumunda olduğunu, bu nedenle de memleketimizin kıymetini, birlik ve beraberliğimizin, kardeşliğimizin değerini bilmemiz gerektiğini vurguladı.

Kaynak: AA

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.