MHP’li Yalçın Almanya’da oy istedi

27.07.2014

63 Kişi Okumuş

0 Yorum

MHP’li Yalçın Almanya’da oy istedi

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Semih Yalçın, cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin, “Sayın İhsanoğlu başarılı olmak suretiyle o makama oturacaktır. Gümrüklerde veya illerde verilecek oyların tümünde lütfen geri durmayın. Ailenizi, dostlarını ve çevrenizi bu noktada uyarmak üzere gidin sandığa, hangi kararı veriyorsanız verin” dedi.

Yalçın, cumhurbaşkanlığı seçimleri için Almanya’nın Frankfurt kentinde vatandaşlarla bir araya geldi. Frankfurt Türk Kültür Merkezi’nde düzenlenen iftar yemeğine katılan Yalçın, burada vatandaşlarla bir süre sohbet etti.

Cumhuriyet tarihi boyunca ilk defa cumhurbaşkanının halk tarafından seçilecek olmasının önemine değinen Yalçın, vatandaşlardan bunun kıymetini bilmelerini istedi. Cumhurbaşkanını halkın seçmesinin demokrasinin bir nimeti olduğunu ifade eden Yalçın, “Bunun kıymetini bilmek zorundayız. Doğru olan da budur. Bundan sonraki süreçte bu doğruluğu MHP belirli kriterlere bağlamak suretiyle, problemsiz, kriz olmaksızın seçimlerin yaşanması taraftarıdır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde toplumda uzlaşmanın olması gerektiğine işaret eden Yalçın, aday belirleme sürecinde, yaşayan 3 eski sivil cumhurbaşkanını ziyaret edip görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Ekmeleddin İhsanoğlu’nu aday göstermelerinin sebeblerini açıklayan Yalçın, “Toplumu ayrıştırmayan, toplumda uzlaşmayı esas alan, kendisinin ifadesiyle bu toplumda büyük uzlaşmayı gerçekleştiren bir isim olması nedeniyle Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu işaret edilmişir. Anayasada yazmayan Türk’ün töresinde ve geleneğinde olan bir takım kıstaslar da mevcuttur” ifadelerini kullandı.

– “Demokratik ülkelerde iktidar ve muhalefet birbirinden tamamen kopuk olmamalı”

Demokratik ülkelerde vatandaşların oylarının çok önemli olduğunu anlatan Yalçın, ayrıca demokratik ülkelerde iktidar ve muhalafetin birbirinden tamamen kopuk olmaması gerektiğine işaret etti.

İktidarla muhalefeti bir arada tutan yapının vatandaşların oylarıyla sağlandığını belirten Yalçın, “Bu yapıyı besleyen ortaya çıkaran da siz değerli vatandaşlarımızın verdiği oydur. Lütfen bir tane oyum var deyip, onu küçümsemek suretiyle sandıktan kaçmayın. Sizin o bir oyunuz çok kıymetlidir. Hele hele bu süreçte böyle cumhurbaşkanlığı seçimlerinde halkın oyuyla seçileceği ortamda, vatandaşlarımızın sandığa gitmemesi yanlış isimlerin o sandığa orturmasına sebep olur” ifadelerini kullandı.

Vatandaşların ortak akıl yoluyla belirledikleri Ekmeleddin İhsanoğlu’nu desteklemesini beklediklerini dile getiren Yalçın, “Sayın İhsanoğlu başarılı olmak suretiyle o makama oturacaktır. Gümrüklerde veya illerde verilecek oyların tümünde lütfen geri durmayın. Ailenizi, dostlarını ve çevrenizi bu noktada uyarmak üzere, gidin sandığa hangi kararı veriyorsanız verin. Kararınıza saygılıyız, hangi kararı veriyorsanız lütfen onu o sandığa koyunuz” şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.