Milli Mücadele Şehitleri Akkapı da Anıldı

05.01.2018

71 Kişi Okumuş

0 Yorum

Milli Mücadele Şehitleri Akkapı da Anıldı

Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıldönümü nedeniyle Akkapı Mahallesi’nde gerçekleştirilen kutlama programına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Milli mücadele yıllarında dağıtılan geleneksel “Hırisi” çorbası davetlilere ikram edildi.

5 Ocak Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıldönümü nedeniyle Seyhan Belediyesi tarafından Akkapı Mahallesi’nde tören düzenlendi. Kısa adı AKYED olan Akkapı Kültür ve Yardımlaşma Derneği Salonunda düzenlenen kutlama törenine Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer ve Akkapı Mahallesi sakinleri katıldı.

Akkapı Kültür Yardımlaşma ve Eğitim Derneği Başkanı Hüseyin Cömertpay, Akkapı Mahallesi’nin kurtuluş savaşındaki önemine vurgu yaptı.

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana’nın milli mücadele yıllarını anlatarak o denemede Akkapı Mahallesi’nin önemli bir yer önemli bir mevzi olduğunu söyledi. Başkan Karalar, “Biz aydınlık yolda devam edeceğiz aydınlık yoldan vazgeçmeyeceğiz. Bizim yolumuz cumhuriyet yoludur, bizim yolumuz aydınlık Türkiye yoludur, bizim yolumuz hukukun üstünlüğü yoludur, bizim yolumuz kadın erkek eşitliğinin sağlandığı yoldur, her insanın kendini hür, fikri hür, vicdanı hür insanların yoludur. Bizim yolumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün yoludur” ifadelerini kullandı.

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer ise kurtuluş dönemine ve dönemin zorluklarına vurgu yaparak “Akkapı ayrışmaya, kutuplaşmaya inat tüm kültürleri ve inançların buluştuğu bir mahallemiz. Burası örnek etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Adana’nın kurtuluş günü olan 5 Ocak etkinliklerinin burada yapılması gerçekten çok anlamlı. Ben bu etkinliklerin düzenlenmesine emeği geçen AKYED yetkililerine ve mahalle halkına teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından milli mücadele yıllarında dağıtılan geleneksel “Hırisi” çorbası davetlilere ikram edildi. – ADANA

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.