Mısır’a çelik ihracatında gerileme

27.07.2014

91 Kişi Okumuş

0 Yorum

Mısır’a çelik ihracatında gerileme

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Namık Ekinci, Mısır’ın Türkiye’den aldığı kütükte yüzde 35 oranında azalma yaşandığını ve 167 bin tona gerilediğini, takip eden süreçte de ihracatın sıfıra düştüğünü, inşaat çeliğinde ise yüzde 55 gerileme ile 204 bin ton ihracat gerçekleştirildiğini bildirdi.

ÇİB açıklamasında, Mısırlı çelik üreticilerinin, mayıs ayında Çin, Ukrayna ve Türkiye menşeli inşaat çeliği ve filmaşin ürünlerine antidamping soruşturması açılması için Mısır Ticaret Bakanlığına dilekçe verdikleri hatırlatılarak, “Mısırlı yerli üreticiler, söz konusu ülkelerin çelik ürünlerine karşı açılmasını istedikleri soruşturmanın, Bakanlığın gündeminde alt sıralara düşmemesi ve davanın açılması için baskı oluşturmaya devam ediyor” denildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ÇİB Başkanı Ekinci, dünyanın hiçbir ülkesine dampingli ya da devlet teşvikli ürün ihraç etmedikleri gibi Mısır’da da bunu yapmadıklarının dünya kamuoyu tarafından net olarak bilindiğini vurguladı.

Ekinci, “Buna rağmen bazı ülke sanayicileri kendi karlılıklarını artırmak için üretim hatlarında ve personelde gerekli gelişmeyi sağlamak yerine kolay yolu seçip bizim gibi başarılı olan sanayicilerinin önünü kesmekle ilgili kendi otoritelerini ikna etme yolunu seçmektedirler. Seçtikleri yol başarılıymış gibi gözükse de aslında o ülke sanayisinin çağa ayak uyduramayıp durağanlaşarak çağın gerisinde kalacağı aşikardır. Elbette ki bu ülkelerle hukuksal mücadelemize aralıksız olarak devam edeceğiz. Önemli olan Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarının adilane bir şekilde tüm dünya sanayicilerine eşit mesafede kalması, bütün ülkelerin menfaatinedir” ifadelerini kullandı.

Mısır’a kütük ve inşaat çeliği ihracatı yapan diğer ülkelerin 2013 sonrasında ihracat verileri olmadığı için 2012-2013 yılları baz alınarak yapılan değerlendirmede Mısır’ın Türkiye’den aldığı kütükte yüzde 35 oranında azalma yaşandığını ve 167 bin tona gerilediğini, takip eden süreçte de ihracatın sıfıra düştüğünü kaydeden Ekinci, şunları aktardı:

“İnşaat çeliğinde ise yüzde 55 gerileme ile 204 bin ton ihracat gerçekleşmiştir. Mısır’ın çelik ürünleri temin ettiği diğer ülkelerden biri olan Rusya’dan ithalatına baktığımızda kütükte yüzde 90 artış göstererek 460 bin ton olmuş, Ukrayna’dan yaptığı ihracatta ise yüzde 67 artışla 943 bin ton olarak gerçekleşmiştir. Eğer şikayetçilerin dediği gibi bir durum olsaydı bu şekilde değer kaybımız olmaz, diğer ülkelere de pazarımızı kaptırmazdık. Geçmişte Mısırlı üreticilerin şikayetleri üzerine açılan ‘Korunma Önlemi Soruşturması’na karşı yaptığımız hukuksal mücadelenin neticesinde ve ilgili Bakanlığın yaptığı hassas araştırmalar sonucunda soruşturma önlemsiz olarak kapatılmıştı. Mısır Ticaret Bakanlığı, DTÖ kurallarına tam uyumlu olarak aldığı kararla tüm dünyaya örnek olmuştur. Bundan sonra da olası şikayetlere karşı Bakanlığın kendi çizgisinden ödün vermeden karar vereceğine inancımız tamdır.”

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.